حکايت چماق عدالت و بزرگان اهل خرد

گفت وگو با غلامحسين سالمي؛ شاعر و مترجم:
پُست مدرنيسم چماقي شده است بر سر ديگران!

001430.jpg

فرشاد شيرزادي
اشاره:
غلامحسين سالمي متولد ۱۳۲۳ خرمشهر است. در كارنامه ادبي او يك مجموعه شعر- مرد حادثه ها- و ده ها عنوان رمان ترجمه شده به چشم مي خورد. وي همچنين با شماري از نشريه هاي ادبي، ازجمله «دوران» همكاري داشته است. حال بعد از ۲۵ سال، مجموعه شعري را آماده چاپ كرده است. آنچه در پي مي آيد گپي است خودماني با او:
* «بحران شعر» را كه مدت ها بر سر زبان ها افتاد و در اكثر محافل ادبي جسته و گريخته درباره آن صحبت مي كردند، چگونه مي بينيد؟
- اگر كم شمار بودن تيراژ دفترهاي شعر يا اقبال نشان ندادن مردم به شعر را بحران مي نامند، بايد بگويم كه اين قضيه، مسئله تازه اي نيست. در تمام جوامع دنيا و از گذشته هاي دور، معمولاً تعداد شاعران بيشتر از نويسندگان بوده و هم اكنون هم در ايران به همين شكل است. يعني هر كس كه عاشق شد، يا فكر كرد كه عاشق شده است، براي بيان احساساتش، شروع مي كند به شعر گفتن. در نتيجه بسياري از حضرات با كمترين واژه و به دور از روده درازي، مكنونات قلبي خود را بيان مي كنند! حال بگذريم از اين نكته كه آنچه نوشته اند و مي نويسند شعر است يا نه! به رغم چشمگير بودن تعداد شاعران و چربش تعداد آنها بر نويسندگان، تيراژ كتاب هاي شعر، در همه كشورها از تيراژ رمان و يا مجموعه داستان، پايين تر است.
اگر هم به فهرست برندگان جايزه نوبل ادبيات بنگريم، متوجه مي شويم ،مي بينيم كه شاعران، خيلي كمتر از نويسندگان، برنده اين جايزه شده اند.
* از ميان شاعران امروز، شعر كداميك را مي پسنديد؟
- بي ترديد بايد از منوچهر آتشي، اسماعيل خويي، شفيعي كدكني و سيروس نيرو نام برد. هر چهار نفر اين عزيزان، از استخوان دارهاي شعر معاصر ايران اند و به ادبيات كلاسيك هم تسلط دارند. از ميان غزل سرايان هم، آثار خانم سيمين بهبهاني و عماد خراساني را دوست دارم و سهيل محمودي هم به ويژه كه ترانه سرايي نوآور است. ميان جوان ها هم مي توان به آثار گراناز موسوي، علي اكبر گودرزي، رسول يونان، محمدرضا رحماني، م. روانشيد و كارهاي پگاه احمدي- كه اميدوارم دلبستگي اش به فرماليسم را كنار بگذارد- اشاره كرد.
* كتاب در دست انتشارتان چيست؟
- يك مجموعه شعر با عنوان «با بار عشق و آينه و نور» در دست انتشار دارم. اين مجموعه در آخرين مراحل چاپ است و انشا الله به زودي منتشر مي شود. اين مجموعه شامل دو بخش غزل و سوگ سروده است.
* كلام جا مانده تان؟
- دوستان جوان ما بيشتر مطالعه كنند و حتماً ادبيات كلاسيك را بخوانند. هر چند واقعيت تلخي است، اما بايد بگويم كه با خواندن شعر شاعران جوان، مي بينيم كه اكثر آنها، متأسفانه هنوز دستور زبان فارسي را نمي دانند. حاضرم هفت قدم رو به قبله بردارم و سوگند بخورم كه ۹۰درصد شاعران، نه شاهنامه را خوانده اند و نه ديوان حافظ را و نه مثنوي و سعدي را ورق زده اند!
بعضي شان هم تصور مي كنند اگر واژه ها را جابجا بنويسند وپس وپيش بياورند آن وقت سبك جديدي در شعر ايجاد كرده اند. اين قضيه پست مدرنيسم هم چماقي شده است كه براي دفاع از شعرشان بر سر ديگران فرود مي آورند. به جرأت مي گويم كه بسياري از اين خانم ها و آقايان هنوز نمي توانند يك غزل حافظ را درست و بدون غلط بخوانند، آن وقت صحبت از پست مدرنيسم مي كنند و تيشه به دست گرفته اند و به ريشه ادبيات كلاسيك مي زنند. بهتر است عزيزان جوان كه شور و شوق و ذوق هم دارند، با مطالعه بيشتر، ذهن خود را پرورش دهند و دنبال آرتيست  بازي هاي آنچناني نروند و حرمت پيشكسوت ها را هم نگه دارند.
«بزرگش نخوانند اهل خرد
كه نام بزرگان به زشتي برد».
چاپ شده در روزنامه همشهري- شماره۳۱۱۲-۲۹/تير/۸۲)
/ 0 نظر / 7 بازدید